Keramická pec je atraktívnym riešením vykurovania domu

Keramické pece predstavujú rokmi osvedčený a efektívny spôsob ohrevu domu. Sálavé teplo, ktoré keramická pec produkuje, je podobné slnečnému žiareniu, pre ľudské telo je preto príjemné a prirodzené. Princíp akumulácie nevyužívajú len elektrické, ale stále viac aj klasické keramické pece na tuhé palivo. Aké sú ich ďalšie výhody?

Keramická pec je atraktívnym riešením vykurovania domu
Keramická pec je atraktívnym riešením vykurovania domu (Foto: PR)

Estetické a praktické benefity keramickej pece

Keramická pec je nielen praktickou, ale aj estetickou súčasťou interiéru, vytvára v ňom teplú a útulnú atmosféru a utužuje rodinnú pohodu. Na rozdiel od krbu dokáže plniť viac funkcií naraz a vďaka postupnému uvoľňovaniu tepla sa hodí aj do moderných objektov s takmer nulovou spotrebou energie.

Jej základom je akumulačná hmota, ktoré do seba nasaje teplo a postupne ho uvoľňuje do priestoru. Znižuje sa tak spotreba paliva a intenzita prikladania. V minulosti boli akumulačné pece stavané väčšinou z obyčajných pálených tehál. Najnovšie verzie keramických akumulačných pecí však prinášajú nové atraktívne riešenia. Nemajú v sebe zabudovanú krbovú vložku, fungujú výlučne na princípe dlhodobého sálavého vykurovania.

Teplo zo spalín sa akumuluje v hmote, z ktorej je vykurovacie teleso postavené. Keď sa dostatočne nahreje, uvoľňuje nahromadené teplo do priestoru. Čas akumulácie sa líši od hrúbky stien a materiálu, z ktorého je pec postavená. Napríklad keramická akumulačná pec značky Tulikivi poskytuje 100 % výhrevnosť v priebehu štyroch hodín a 50 % výhrevnosť ďalších trinásť hodín. Vy sa tak nemusíte starať o nekonečné prikladanie dreva či vstávať v noci, aby ste si zabezpečili teplo v miestnosti až do rána.

Keramická pec je atraktívnym riešením vykurovania domu
Keramická pec je atraktívnym riešením vykurovania domu (Foto: PR)

Nevysušuje vzduch a vytápa rovnomerne

Ďalšou výhodou keramickej pece je fakt, že vytápa sálavým teplom, a preto znižuje prúdenie teplého vzduchu, nevíri prach v miestnosti a vytápa ju rovnomerne. Zároveň neznižuje vlhkosť vzduchu, pretože sálavé teplo vzduch nevysušuje, naopak, zachováva v miestnosti príjemné prostredie. Ocenia to najmä rodiny s deťmi, ktorým suchý vzduch neprospieva.

Keramické pece využijete predovšetkým v objektoch, ktoré sú trvalo alebo pravidelne obývané. V porovnaní s obyčajnými krbmi sú nároky na ich údržbu menšie, spotrebujú menej dreva a po vyhasnutí ohňa vydržia teplé ešte dlhú dobu. Vykurovanie drevom je prirodzený obnoviteľný zdroj, vďaka ktorému klesá tvorba škodlivých emisií. Okrem tepla vnesú do domu aj príjemnú atmosféru a stanú sa originálnym a praktickým doplnkom do vášho interiéru.

Text:PR