Projekty bungalovov: Čo z nich robí obľúbené miesto pre bývanie?

Premýšľate nad stavbou domu, no stále ste sa nerozhodli, o aký typ pôjde? Zvažujete, či chcete väčší poschodový dom alebo vsadíte na bývanie v bungalove? Práve tieto jednopodlažné domy sa v súčasnosti tešia veľkej popularite. Prečo je tomu tak?

Projekty bungalovov: Čo z nich robí obľúbené miesto pre bývanie
Projekty bungalovov: Čo z nich robí obľúbené miesto pre bývanie

Praktickosť vyhráva

Projekty bungalovov patria medzi malé, ale zároveň komfortné typy domov. Nemajú žiadne schody, a preto sú vhodné pre rodiny s malými deťmi alebo ľudí, ktorí majú problém s pohybom. Práve bezbariérovosť je ich najväčšou výhodou.

Kombinujú ideálnu veľkosť obytnej plochy s možnosťami, ktoré ponúka exteriér. Ak ste milovníkom otvorených priestorov a prepojených izieb, bungalov je vhodnou voľbou. Priestory sú vzdušné a tak sa s nimi spája veľa možností pri zariaďovaní interiéru.

Pozitívum menšieho jednopodlažného domu oceníte aj po čase, keď z domova začnú postupne odchádzať deti a vám nezostane na krku údržba veľkého poschodového domu.

Rozhodujúca je veľkosť pozemku

V porovnaní s viacpodlažnými rodinnými domami zaberajú projekty bungalovov často väčšiu plochu. Ak teda nemáte k dispozícii dostatočne priestranný pozemok, nechoďte za každú cenu do možnosti ich stavby. Ak by sa aj dom na pozemok zmestil, nebolo by to to pravé – utrpela by tým veľkosť záhrady, trávnika alebo garáže.

Ekonomicky prijateľné riešenie

Ak sa rozhodnete pre stavbu bungalovu s menšou obytnou plochou, ušetríte tým náklady v porovnaní so stavbou poschodového domu. Pokiaľ ide o väčší bungalov, cena za stavbu stúpa – zvyšujú sa náklady za základovú dosku a strechu, ktoré tvoria najdrahšie položky stavby.

Aj pri otázke energií zohráva veľkosť stavby dôležitú úlohu. Väčší bungalov rovná sa rozsiahlejšia plocha obvodových stien, s čím sa spája rýchlejšie ochladzovanie interiéru. Typ kúrenia v jednopodlažnom dome sa následne volí podľa tepelnej straty. Na výber sú viaceré možnosti vykurovania – od elektrického a plynového kotla, až po solárne kolektory.

Nie je to však možnosť pre každého

Aj napriek výhodám, ktoré projekty bungalovov ponúkajú, sa nájdu ľudia, ktorým takýto typ domu nevyhovuje. Ide najmä o viacgeneračné rodiny, v ktorých chce mať každý člen vlastný priestor a súkromie.

Rodinný dom je nákladnou investíciou, preto je dobré pred jeho stavbou zvážiť všetky potreby a možnosti. Bungalov vám ponúkne priestor bez schodov a zbytočných veľkých miestností. Riešenie interiéru zas zabezpečí kontakt s členmi rodiny a neobmedzený prístup do záhrady.

Foto: Bigstockphoto