Riadenie vnútornej vlhkosti pre maximálny komfort

Bez ohľadu na typ prostredia, v ktorom žijete, môže úroveň vlhkosti vo vzduchu ovplyvniť pohodlie vášho domova, ako aj správne fungovanie vašich vykurovacích a klimatizačných jednotiek.

Riadenie vnútornej vlhkosti pre maximálny komfort
Riadenie vnútornej vlhkosti pre maximálny komfort (Foto: vahy-vahy.sk)

Riadenie ideálnej vnútornej vlhkosti by malo byť prioritou pre každého majiteľa domu, najmä ak ide o prispôsobenie vašich požiadaviek na vykurovanie a chladenie tak, aby vyhovovali vašim osobným domácim potrebám.

Vnútorné úrovne vlhkosti

Mať správnu úroveň vlhkosti vo vašom interiérovom prostredí vždy zaistí, že vaše domáce systémy pracujú pre vás efektívne. Inými slovami, správne úrovne vlhkosti pomáhajú vášmu domovu cítiť v lete chlad a teplo v zime. Na zistenie stavu ideálnej hladiny vlhkosti vo vašom dome ale potrebujete vhodné prístroje. Žiadne špeciálne a drahé jednotky. Stačí jeden kvalitný vlhkomer. Ak nie sú hladiny vlhkosti riadne udržiavané a sledované, váš domov môže byť pre bežný život veľmi nepohodlný.

Hlavná funkcia klimatizačného systému vášho domu

Nesprávne úrovne vlhkosti môžu spôsobiť poškodenie vnútorného aj vonkajšieho prostredia vášho domova. S vlhkomerom, ktorý je doplnený o spoľahlivý teplomer, budete mať všetko pod maximálnou kontrolou, prípadne odstránite nežiaduci efekt, ktorým môže byť aj vznik nepríjemnej, zdraviu škodlivej a nevzhľadnej plesne.

Odstránenie nežiaducej vlhkosti vo vašej domácnosti je jednou z hlavných funkcií klimatizačného systému vášho domu. Vaša klimatizačná jednotka však nemusí na jej nadmerné odstránenie postačovať, čo sa môže vyriešiť vhodným izolačným systémom. Tiež to samozrejme závisí aj od úrovne klimatických podmienok a ročných období.

Ako spravovať úrovne vlhkosti

Optimálna úroveň vlhkosti vo vašej domácnosti závisí od vašich osobných preferencií, oblečenia a úrovne fyzickej aktivity. Odborníci a výrobcovia navrhujú rozsah 45 až 55 % vlhkosti na zvládnutie bežných funkcií domácnosti a bývania v nej. V iných prípadoch sa stanovuje vlhkosť aj takto:

  • Pohodlné bývanie : 30 % až 60 % vlhkosti;
  • Odporúčané : 45 % – 55 % vlhkosti;
  • Vysoká miera zaťaženia vlhkosťou : 55 % až 80 % vlhkosti;

Ak chcete vyriešiť problémy s úrovňou vlhkosti v domácnosti, budete potrebovať dodatočné vybavenie, ako napríklad celý domáci ventilačný systém alebo zvlhčovací systém. Nastavenie správnej vlhkosti závisí od viacerých faktorov a je na vás, aby ste ich všetky vedeli ovládať.

Text: PR