Staršie i moderné krby – všetky potrebujú dostatočnú starostlivosť

Len máločo dokáže tak upokojiť ako hypnotizujúce plamene v krbe. Celý priestor sa vyhreje príjemným a najmä prirodzeným teplom, čo oceníte najmä teraz, keď sú dni aj noci čoraz chladnejšie. Vykurovacia sezóna je už tu a aby ste sa dočkali tepla, musíte sa o krb poriadne starať.

Staršie i moderné krby – všetky potrebujú dostatočnú starostlivosť
Staršie i moderné krby – všetky potrebujú dostatočnú starostlivosť (Foto: bigstockphoto.com)

Zavolajte kominára

Ak ste nestihli vykonať údržbu po skončení predchádzajúcej vykurovacej sezóny, v duchu hesla „Lepšie neskoro ako nikdy“ to urobte teraz. Dôkladne očistite povrch vonkajších aj vnútorných stien a predovšetkým pohľadajte číslo na kominára, ktorý dôkladne vyčistí komín aj potrubia. Zanesený komín je počas vykurovacej sezóny jednou z najčastejších príčin požiarov. Okrem toho revízia môže odhaliť aj iné nedostatky. Tie budete môcť odstrániť ešte predtým, ako v krbe vôbec zakúrite.

Ako často čistiť?

To, ako často budete krb čistiť, záleží na kvalite dreva, jeho vysušenosti, ale aj napríklad na používaní vzduchových ventilov. Častým vinníkom je aj nedostatočný ťah komína. K čisteniu krbu by ste sa mali dostať každý tretí až štvrtý deň. Všetko však závisí od jeho veľkosti, objemu nádoby na popol či intenzite používania. Krb čistíme výhradne vtedy, keď je úplne vychladnutý. Pri vyberaní popola si dajte dobrý pozor, stačí trochu nepozornosti a narobíte poriadny neporiadok. Popol môžete použiť aj do záhrady na posypanie hriadok či do kompostu.
Moderné krby dodajú bývaniu štýl

Okrem praktických záležitostí je dobré myslieť aj na tie vzhľadové. Určite ste si dali pri výbere krbu záležať, preto by aj krbové náčinie malo spĺňať isté estetické požiadavky. Popozerajte sa po obchodoch, niektoré náčinie či koše na drevo sa dokonca môžu stať dizajnerským šperkom miestnosti. Predsa len lákavé moderné krby si priam pýtajú doladené všetky detaily.

Text: PR