To pravé osvetlenie do vašej obývačky: Lustre alebo stropné svietidlá?

Obývačka si ako miestnosť, do ktorej okrem domácich prichádzajú aj rôzne návštevy, si priam žiada pri zariaďovaní o zvýšenú pozornosť. A to nielen, čo sa týka farby stien, podlahy či nábytku, ale aj výberu osvetlenie. Zaujímavým riešením vhodným nielen do obývacej izby sú napríklad stropné svietidlá, ale v ponuke obchodov nájdeme aj iné druhy osvetlenia. Poďme si teda na ne posvietiť.

To pravé osvetlenie do vašej obývačky: Lustre alebo stropné svietidlá?
To pravé osvetlenie do vašej obývačky: Lustre alebo stropné svietidlá? (Foto: PR)

Klasika v podobe lustrov

Lustre sa síce už nenachádzajú v našich domácnostiach v takom veľkom počte, no úplne nevymizli. Len prišli o svoje dominantné postavenie, čo sa týka svietidiel. V súčasnosti skôr plnia dekoratívnu funkciu, než aby boli hlavným zdrojom svetla. Navyše, pri rôznych dizajnových kúskoch ani nie je možné použiť svetelný zdroj s vyšším výkonom. Ak kupujete model s komplikovanejším tienidlo, vopred vyskúšajte, aké tiene vrhá. Nemusia totiž v každom priestore pôsobiť dobre.

Stropné svietidlá ponúkajú množstvo výhod

Klasické lustre sa zvyčajne umiestňujú do priestoru, cez ktorý sa často nechodí, a vyžadujú dostatočne vysoké stropy. V domácnostiach s vyššími stropmi visiace lustre nerobia problém, ten však môže nastať, ak je vaša stavba iného charakteru. Vtedy prichádzajú na rad stropné svietidlá, ktoré so sebou nesú kopu výhod. Je možné ich umiestniť v podstate kdekoľvek s tým, že nijako nenarúšajú rutinné denné aktivity. Nasadajú priamo na strop a vďaka tienidlám sú stropné svietidlá schopné rozptýliť svetlo po celej miestnosti. Tiež sa pýšia jednoduchým a zároveň moderným vzhľadom, vďaka ktorému zapadnú do akejkoľvek obývačky.

Svetlá vo vedľajšej úlohe

Pomocou doplnkového svetla môžete zvýrazniť rôzne zákutia či funkčne odlíšiť určité časti spoločenskej zóny. Patria tu rôzne stojanové lampy slúžiace napríklad na podporu osvetlenia pri čítaní. Rovnako aj bodové osvetlenie či nástenné svietidlá zvýrazňujúce nejaké umelecké dielo.

Text: PR