Výber koberca do bytu – materiály, starostlivosť a farby

Koberce sa môžu zdať do miestnosti veľmi nepraktické, no zároveň priestor dokážu zútulniť a celkovo ho doplniť. Základom je vybrať koberec zo správneho materiálu, správnej farby a tvaru. V dnešnom článku sa dočítate, ako na jednoduchý výber koberca do spálne, obývačky alebo jedálne.

Výber koberca do bytu – materiály, starostlivosť a farby (Foto: pixabay.com)

Ako na výber materiálu

Základným faktorom, ktorým by ste sa mali riadiť pri výbere koberca je jeho materiál – od toho bude závisieť jeho kvalita a starostlivosť, ktorú si bude vyžadovať. Podľa materiálu sa delia koberce na dve základné skupiny – syntetické a koberce z prírodného vlákna.

Syntetické koberce sú lacnejšie, máte na výber z množstva štýlov a lepšie odolávajú roztočom. Na druhej strane majú krátku životnosť a vlákna podliehajú poškodeniu v tých miestach, po ktorých budete chodiť najčastejšie. Koberce z prírodných materiálov majú veľmi dobré izolačné vlastnosti, sú príjemné na dotyk a majú vyššiu odolnosť voči znečisteniu. Nevýhodou je vyššia cena a náročnejšia údržba.

Výber správneho tvaru a farby

Štandardným tvarom je obdĺžnik, ktorý sa hodí ku pohovke, pod jedálenský stôl alebo vedľa postele. Štvorcový tvar je vhodný ku štvorcovým konferenčným stolíkom alebo menšiemu posedeniu v byte. Okrúhly tvar sa používa podobne ako štvorcový koberec, no tento tvar je zaujímavejší a mal by mať skôr neutrálne farby. Celkovo čo sa týka farieb, tak by mali ladiť k dizajnu interiéru.