Ako opticky zväčšiť priestor?

Väčšina ľudí túži po obrovskom dome s veľkou záhradou, keďže priestoru u nás doma obyčajne nie je toľko, ako by sme si želali. Mestá sú preplnené, ceny vysoké a výmera bytov, ktoré si môžeme dovoliť, nie vždy zodpovedá predstavám. Ak máte aj vy podobný problém a túžite opticky zväčšiť aspoň svoju spálňu, ktorá býva najväčším problémom v otázke nedostatku miesta v byte, prípadne inú izbu, v nasledujúcich riadkoch máme pre vás riešenie.

Ako opticky zväčšiť priestor?
Ako opticky zväčšiť priestor? (Foto: PR)

Stavte na svetlé farby

Tmavé podlahy a steny priestor opticky zmenšujú. „Ideálny tip na zväčšenie priestoru je použiť svetlé farby na stenu i nábytok,” tvrdí Marianna Braun, odborníčka na bytový textil zo spoločnosti SCANquilt. Stavte na podlahy svetlej farby a ideálne aj svetlú alebo bielu stenu, ktorá v interiéri dokáže hotové zázraky. Priestor čo najviac zväčší a vy budete mať pocit, akoby ste sa ocitli v celkom inom byte. Na podlahy je aktuálne moderné svetlé drevo. Ak vám táto farba nevyhovuje, natrieť ho môžete nabielo alebo nasivo. Šedá je totiž stále veľmi aktuálna.
Naopak, vyhnite sa kobercom s veľkými vzormi. Ak však bez vzoru neviete žiť, vyberte si radšej pásy, ktoré spálňu opticky predĺžia.

Alfou a omegou sú zrkadlá

Zrkadlá sú jednoducho čarodejníci, ktorí dokážu optické divy. Stačí ich dobre umiestniť a priestor vyzerá dvakrát väčší, ako je v skutočnosti. Zaveste zrkadlo od zeme do výšky tak, aby dobre odrážalo svetlo, a uvidíte, že sa sami budete diviť, aká obrovská bude zrazu izba vyzerať. Zavesiť ho môžete aj na šírku nad komodu.

Zväčšite okná

Nebojte sa, nemusíte hneď búrať obvodovú stenu domu. Stačí len malá finta a priestor v izbe sa nielen presvetlí, ale bude vyzerať oveľa vzdušnejšie. Ak máte v miestnosti napríklad iba malé okno, kúpte si oveľa väčšiu záclonu a zaveste ju od stropu až po zem a maximálne ju natiahnite aj do šírky. Okno tak bude pôsobiť väčšie a strop vyšší, ako naozaj je. Ako materiál je vhodné zvoliť jednoduchú, jednoliatu a vzdušnú látku vo svetlých farbách. V žiadnom prípade okná neprekrývajte ťažkými nepriehľadnými závesmi v tmavých farbách, ktoré ešte podčiarknu dojem malého priestoru.

Zabezpečte dostatok svetla

Ak nemáte v byte dostatok prirodzeného svetla, je dôležité priestor presvetliť pomocou umelého osvetlenia. To zabezpečí nielen hlavný luster, ktorý je vhodné zavesiť čo najnižšie, ale i tienidlá, ktoré navyše pôsobia romanticky. Pomôžu i lampy na nočnom stolíku. Platí, že čím menší priestor máte, tým viac svetiel je potrebných na jeho zväčšenie. Držte sa pravidla, že ideálne je lampy umiestniť maximálne do výšky očí, určite nie vyššie.

Vhodný nábytok

Stiesnená miestnosť si žiada vhodnú voľbu nábytku, ktorá zbytočne neberie potrebný životný priestor. Vyvarujte sa robustných masívnych kusov skríň a komôd či, nebodaj, vstavaných rolldorov. Radšej si zvoľte kúsky, ktoré pôsobia vzdušnejšie. Základom je minimalizmus. Z materiálov je výborná napríklad kombinácia svetlého dreva s mramorom či sklom, ale nič nepokazíte, ani keď nakombinujete drevo s plastom či nabledo natretým kovom.

Doplnky

Tmavé či príliš sýte farby malý priestor zmenšujú. Preto je pri zariaďovaní žiaduce držať sa bledých tónov, podobných stene a podlahe, ktoré oči nedráždia a priestor zbytočne nesekajú na časti. Prikrývky, vankúše, vrátane tých dekoračných, i paplóny je vhodné zvoliť v odtieňoch jednej farby. Rozhodne nepodceňujte silu bytových doplnkov – majú veľkú moc nad celkovým dojmom z izby. Vďaka nim môže vyzerať miestnosť zaprataná alebo vzdušne a elegantne. „Sedačky alebo kreslá v miestnosti by nemali byť preplnené vankúšmi a dekami,” odporúča Marianna Braun.

Ak by ste si predsa len nevedeli vybrať sami, kedykoľvek sa môžete obrátiť na odborníkov zo spoločnosti SCANquilt, ktorí vám určite radi a ochotne poradia.

Text:PR