Ako si zariadiť kuchyňu

Spôsob akým si zariaďujeme svoj dom alebo byt, je vždy našou vizitkou. Štýl, ktorý si vyberieme odráža našu osobnosť, a preto je fajn zamyslieť sa nad tým akou cestou sa vyberieme. Pozrime sa teda na zúbok zariaďovaniu domu, konkrétne čo sa týka kuchyne.

Ako si zariadiť kuchyňu
Ako si zariadiť kuchyňu (Foto: unsplash.com)

Treba myslieť v prvom rade na to, že zariadenie by vám malo vydržať čo najdlhšie. To dosiahnete iba tak, že budete o svoje obydlie dbať, starať sa a udržiavať ho v dobrom stave. Vyhnete sa tak aj zbytočnému neustálemu riešeniu problémov, ktoré by sa mohli objaviť.

Na čo prvé myslíte, predtým ako zariadíte byt alebo dom? Snažíte si predstaviť ako by to celé malo vyzerať alebo aké funkcie by nemali u vás doma chýbať? Poďme sa pozrieť na to, čo by mala mať každá kuchyňa.

Vnútorné vybavenie

Ak nemáte komoru, či špajzu, praktické sú vždy úložné priestory. Prídu vhod pri ukladaní zásob jedla, surovín, zaváraninových pohárov a podobne.

Vonkajší dizajn

Podľa zvoleného štýlu, bude vyzerať všetko. Vybrať si môžete napríklad ozdobné skrinky, frézované kuchynské dvierka, mosadzné alebo keramické úchytky. Tie pristanú skôr vidieckemu štýlu, pričom moderný uprednostňuje čisté línie a bezúchytkové otváranie.

Bezúchytkové otváranie

Existuje hneď niekoľko variantov otvárania, akými sú napríklad integrované úchytky, ktoré fungujú pomocou zapustenej lišty. Existujú aj riešenia, kde vám stačí len jemný dotyk – takéto metódy sa nazývajú tip-on alebo servo-drive.

Spotrebiče

Na výber máte buď integrované alebo voľne stojace spotrebiče. Zabudovanie spotrebičov akými sú chladnička, či rúra na pečenie nie je lacná záležitosť. Teda cenovo sa pohybujeme v pomerne veľkom rozmedzí.
Trendom je kombinovanie štýlov, prekvapivo sa v súčasnosti tešia obľube smaltované sporáky, ktorých cena je nanešťastie niekoľkonásobne vyššia.

Dizajn

Ako zariadiť kuchyňu? Nadčasovo? Štýlovo? Prečo nie oboje? Je to len na vás na čo sa zameriate. Nie vždy sa oplatí pozerať len na aktuálne trendy. Zamerajte sa na to, aby vám aj po rokoch nepripadala vaša kuchyňa nevkusná, nechceli by ste predsa kvôli tomu znova meniť celé zariadenie.

Text:PR