Zariaďujeme detskú izbu

Tak ako aj iné časti bytu, akými sú obývačka alebo spálňa, taktiež aj detská izba môže byť zariadená vo viacerých prevedeniach. Nie je totiž detská izba ako detská izba. Jedna je tajnou skýšou malého chlapca, druhá môže byť malým svetom dievčatka. Nezabúdajme ani na izbu pre dve alebo viac detí naraz.

Zariaďujeme detskú izbu
Zariaďujeme detskú izbu (Foto: unsplash.com)

Izba podľa veku dieťaťa?

Jedným z hlavných kritérií pri vytváraní novej detskej izbičky je to vek vašej ratolesti. Ak sa jedná o malé bábäťká, batoľatá alebo malé detičky, určite bude izbička obsahovať iný nábytok, doplnky a hračky ako napríklad v izbe staršieho dieťaťa alebo tínedžera.

Výber farby

Malé deti majú v láske rozmanité a výrazné farby. Nielen čo sa stien týka, ale aj nábytok, a celkové ladenie izbičky môže byť farebnejšie. Nemalo by sa zabúdať používať hlavne teplé farby. V izbičke sfarbenej do žlta, oranžova, ružova sa bude vaše dieťa cítiť oveľa príjemnejšie ako keby bolo v pochmúrnej izbe v tmavých farbách. Malým deťom sa niekedy robia izby v ružovej pre dievča a v modrej pre chlapca. Samozrejme, že staršie dieťa si už samo vyberie ktorú farbu má radšej a podľa toho sa vyberie nejaká vhodná farba.

Motívy

Poznáte to. Mimoni, pokémoni, rozprávkové bytosti – a ďalších mnoho motívov. V dnešnej dobe proste je z čoho vyberať, takže sa nemusíte báť že by sa aj do vašej detskej nenašiel nejaký pekný detský motív. Ak však chcete zvoliť len niečo jemnejšie a neutrálne aj to je dobrá voľba. Niekedy je menej viac, a príliš pestrá izba býva občas skôr príliš rozptyľujúca, hlavne pre deti, ktoré majú problém so sústredením sa.

Výber nábytku

Pre deti je najdôležitejšie, aby miesto, kde sa budú hrať, rozvíjať a tráviť väčšinu času, bolo útulné miesto kde sa cítia dobre. Ušetriť miesto môžete poschodovými posteľami, ktoré zároveň prebudia v deťoch túžbu po dobrodružstve a rozvinú ich kreativitu pri hre. Existujú aj také kde má malý človiečik tajnú skrýšu so svojíii vecami – stolíkom a podobne. Hore ho čaká len posteľ, na ktorú vylezie po malom rebríku. Na postieľku je občas príjemné položí vkusný prehoz na posteľ, čím sa oživí celková atmosféra v izbe.

Nezabudnite ani na doplnky do detskej izby, medzi ktoré patria napríklad pekné lampičky v tvare mesiaca alebo hviezdičiek.

Text:PR